doświadczenia chemiczne – lampa lawa bez tabletek musujących

Swego czasu bardzo popularne były lampy typu lawa, które po włączeniu oprócz emisji światła, cieszyły oko widowiskową wędrówką kolorowych baniek.

W domowym zaciszu możecie z dziećmi przeprowadzić doświadczenie, którego efekt łudząco przypomina zjawisko wykorzystywane w lampach dostępnych handlowo.

potrzebne będą:

 • szklanka, szklana lub plastikowa butelka ewentualnie duży kieliszek
 • olej jadalny
 • woda
 • barwnik spożywczy
 • tabletka musująca (może być dowolna, polecam najtańszą)

wpr_lawa_1

Jak wykonać doświadczenie?

Doświadczenie jest na tyle banalne, że z powodzeniem możecie pozwolić dziecku na całkowite przejęcie w nim kontroli.

Wypełnijcie szklankę do 3/4 objętości olejem i wrzucie do niego tabletkę musującą.

W osobnym naczyniu, np. drugiej szklance rozróbcie 1/4 do 1/2 ilości wody z dowolnym barwnikiem.

Wlejcie zabarwioną wodę do oleju z tabletką.

Obserwujcie, bawcie się i po skończeniu musowania wrzućcie nową tabletkę w celu dalszej zabawy. Dla lepszych efektów jak w prawdziwej lampie, możecie przepuszczać przez naczynie strumień światła, np. z latarki.

wpr_lawa_2

Jak to działa?

Uwalniane podczas reakcji rozpuszczania tabletki w wodzie pęcherzyki powietrza dyfundują do warstwy olejowej, gdzie są spowalniane z uwagi na większa lepkość i gęstość tego płynu, co przypomina proces wykorzystywany w lampach typu lawa.

Minusy tego doświadczenia:

Wraz z Natalą próbowałyśmy wyżej opisanego doświadczenia i choć jest widowiskowe, to czasami aż za bardzo, gdyż szybko rozpuszczająca się tabletka może zaburzyć obraz pojedynczo uwalnianych bąbelków gazu, co będziecie obserwować jako jedno wielkie musowanie, tak jak to widać na powyższym zdjęciu. Minusem jest też to, że tabletka szybko rozpuszcza się w wodzie, co kończy doświadczenie, czytaj frajdę.

 

Czas na udoskonalenie!

Zamiast tabletki musującej użyj sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego.

Jeżeli zamiast tabletki zastosujecie do doświadczenia sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy, uzyskacie powiedziałabym lepsze efekty przy zdecydowanie mniejszym nakładzie finansowym i dłuższym czasie zabawy.

wpr_lawa_4

Do naczynia wlejcie olej i wodę z barwnikiem. W dowolnej kolejności wrzućcie niewielką ilość kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej (myślę, że na szklankę wystarczy po pół łyżeczki). Reagujące ze sobą w warstwie wodnej soda z kwaskiem powodują wydzielanie się dwutlenku węgla, co obserwujemy dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku użycia tabletki musującej, to jest dyfundowaniem, unoszeniem się kolorowych bąbelków do warstwy olejowej. Efekt lampy lawy!

wpr_lawa_3

Naprawdę ładnie i efektownie to wygląda. Serdecznie polecam użyć kilku mniejszych naczyń i w każdym z nich zabarwić wodę na inny kolor. Wówczas doświadczenie jest jeszcze bardziej spektakularne!

Na naszej stronie na Facebooku – możecie obejrzeć film z naszego doświadczenia z użyciem kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej – klik, klik

Zalety – soda z kwaskiem reagują ze sobą wolniej i dłużej niż trwa rozpuszczanie tabletki, co wydłuża doświadczenie. W przypadku jego zakończenia, to jest wyczerpania substancji, wystarczy znowu dosypać niewielkich(!) ilości składników, nie trzeba używać całej tabletki.

Reklamy

9 Komentarzy

 1. Chemiczne jojo to jedno z ulubionych doświadczeń mojej Dusi 🙂

  1. też je bardzo lubię 🙂

 2. panimonia · · Odpowiedz

  Ekstra:) przetrenuje w przedszkolu!:)

  1. Super! Wierzę, że dzieciom się spodoba 🙂

 3. a jak zrobić żeby efekt pływających bąbli nigdy się nie kończył? No wiesz…tak jak w kupnej lampie z lawą

  1. No tak, to się chyba nie da 😉 a przynajmniej ja nie znam takiego sposobu 😉

 4. a czy można zakręcić butelkę póki bąbluje? Czy wtedy wybuchnie?

  1. W tej reakcji wydziela się dwutlenek węgla. Zakręcając butelkę nie spowodujemy, że reakcja się zatrzyma, butelka nie powinna wybuchnąć, ale mimo wszystko ja bym jej nie zakręcała. Nigdy nie wiadomo, jakie ciśnienie może się wytworzyć – lepiej wypuścić dwutlenek węgla do atmosfery 🙂

 5. graCz666 · · Odpowiedz

  Zakręcaliśmy butelkę, odwracaliśmy do góry dnem, potrząsalismy… Nic nie wybuchało, a w wyniku mieszania cieczy inaczej układało0 się „bąblowanie”, dzieci były zafascynowane tymi zmianami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: