doświadczenia chemiczne z wywarem z czerwonej kapusty

Podobnie jak z roztworem KMnO4 (manganianu (VII) potasu), o czym pisałam tu – klik, klik, tak i z wywarem z czerwonej kapusty można przeprowadzić z dziećmi bezpieczne, proste i bardzo efektowne doświadczenia chemiczne charakteryzujące się zmianą barwy z wykorzystaniem substancji codziennego użytku takich jak ocet czy mydło.

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_1

Doświadczenie

Wywar z czerwonej kapusty jako wskaźnik chemiczny

potrzebne będą: wywar z czerwonej kapusty, kwasek cytrynowy, ocet, mydło, soda oczyszczona, proszek do prania

Przygotowanie wywaru z czerwonej kapusty:

Czerwoną kapustę można kupić przez cały rok, nie musimy się więc ograniczać z tymi doświadczeniami do danej pory roku. Bawić się można na okrągło 🙂 2-3 liście kapusty szatkujemy lub rwiemy na mniejsze kawałki, zalewamy wodą – wystarczy szklanka i gotujemy min. 5 minut od momentu zagotowania. Gdy całość wystygnie, odsączamy liście a gotowy wywar używamy do zabawy. Osobiście proponuję rozcieńczyć uzyskany wywar dolewając 1-1.5 szklanki wody – wówczas wystarczy go na dłużej a w żaden sposób nie wpłynie to na jakość zabawy.

Wywar z czerwonej kapusty zachowuje się jak wskaźnik chemiczny, to znaczy, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, przyjmuje charakterystyczne dla siebie zabarwienie. W środowisku kwaśnym (pH<7) przyjmuje zabarwienie czerwone, w środowisku obojętnym niebiesko-fioletowe, a w środowisku zasadowym (pH>7) zielone (w przypadku bardzo zasadowego środowiska (pH>>7) przyjmuje zabarwienie żółte – w warunkach domowych raczej nie zaobserwujemy).

Do 5 probówek Natala wlała mniej więcej jednakową ilość wywaru z czerwonej kapusty a w zlewkach przygotowała roztwory o różnym pH poprzez rozpuszczenie w wodzie:

 1. mydła (roztwór woda +mydło)
 2. octu (roztwór woda+ocet)
 3. sody oczyszczonej (roztwór woda+soda oczyszczona)
 4. kwasku cytrynowego (roztwór woda+kwasek cytrynowy)
 5. sama woda

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_2

Oprócz tych roztworów można sporządzić jeszcze roztwór wody z proszkiem do prania, wody ze środkiem do udrożniania rur (popularnego kreta – UWAGA żrący!), a nawet można zbadać odczyn coca-coli (akurat nie miałyśmy w domu, ale gdy przeprowadzałam to doświadczenie w grupie przedszkolnej Natalki, wyszło świetnie).

Następnie do każdej z probówek z wywarem z kapusty Natala nalała niewielką ilość odpowiednich roztworów – jeden roztwór do jednej probówki i obserwowała zachodzące zmiany.

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_3

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_4

W przypadku obojętnego roztworu, czyli probówki w której znajduje się jedynie roztwór z czerwonej kapusty i woda zaobserwowałyśmy różową barwę a nie niebiesko-fioletową, jak pisałam wyżej, co wynika z dużego rozcieńczenia. W przypadku roztworu bardziej stężonego zaobserwujecie oczekiwaną barwę.

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_6Jakiś czas później, po dolaniu i dosypaniu odczynników kolory uległy ponownej zmianie:

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_5

 Później standardowo była luźna zabawa, która sprawia Natalce jeszcze więcej frajdy, bo bezkarne wsypywanie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego do wszystkiego jak leci i zlewanie wszystkiego jak leci bardzo często skutkuje tworzeniem ogromnej ilości piany, co nie dość, że jest efektowne, to podnosi morale małego chemika, który takie rzeczy potrafi zrobić!

wpr_doświadczenia z wywarem z kapusty_7

Reklamy

5 Komentarzy

 1. panimonia · · Odpowiedz

  Skąd ta bajerancka podstawka na naczynia?

  1. Ta plastikowa? Na naklejce było napisane, że to kuweta dla zwierząt 😀 A statyw na probówki ode mnie z pracy 😉

   1. panimonia · ·

    Zazdroszcze tego statywu! Muszę się za takim rozejrzeć!

   2. Można poszukać w sklepach ze sprzętem chemicznym – ostrzegam, ze może być drogi – może przy odrobinie szczęścia dostaniesz gdzieś na pchlim targu?

   3. panimonia · ·

    Nie zaszkodzi sprawdzić 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: