7 kreatywnych zabaw z farbami

wpr_malowanie_prześcieradło3Malowanie farbami to propozycja zabawy, w której odnajdują się zarówno młodsze jak i starsze dzieci. Najczęściej sprawia im wiele radości, a nam rodzicom pozwala zyskać chwilę dla siebie.

Malowanie wpływa na :

– rozwój małej motoryki

– ubogaca sensorycznie (np. malowanie palcami)

– rozwija wyobraźnię, kreatywność

– uwrażliwia na sztukę

– odpręża, relaksuje, wycisza

Poniżej przedstawiam 7 kreatywnych zabaw z farbami, które przynoszą radość dzieciom, wnoszą różnorodność w ich działania artystyczne oraz pokazują nowe możliwości od malowania tradycyjnym pędzlem.

1. Malowanie pędzlem zrobionym z igliwia.

potrzebne będą: igły sosnowe, farby, karton

pędzel z igliwaiaBy stworzyć niepowtarzalny naturalny pędzel wystarczy, że podczas spaceru po parku czy lesie zbierzecie z dzieckiem igły z drzewa, np. sosny. Zwiążcie je nitką, sznurkiem tworząc naturalny pędzel a następnie spróbujcie swoich sił w malowaniu. Używając zamiast tradycyjnego pędzla takiego zrobionego z igieł sosnowych rozwijamy w dzieciach wyobraźnię, pobudzamy je sensorycznie i uwrażliwiamy na przyrodę oraz kreatywne wykorzystanie rzeczy na pozór do siebie nie pasujących jak farby i igliwie. Poza tym ogromną zaletą takiego naturalnego pędzla jest zapach, jaki roztacza się w trakcie malowania.

2. Malowanie rzeczami codziennego użytku.

potrzebne będą: patyczki do uszu, piłki do ping – ponga, słomki do picia itp., farby

Dużo frajdy przynosi dzieciom malowanie rzeczami codziennego użytku, jak na przykład patyczkami do uszu, słomką do picia, łapką na muchy czy innymi rzeczami o nieregularnej fakturze. Dając dzieciom do malowania takie niekonwencjonalne pędzle znowu uwrażliwiamy sensorycznie, pokazujemy dzieciom różne możliwości zastosowania danego przedmiotu, rozwijamy kreatywność.

Poza zwykłym odciskaniem kształtów, dzieci mogą się pokusić o stworzenie pięknych prac, czego dowodem mogą być te pokazane na blogu Być matką…

Bardzo fajne efekty uzyskuje się podczas rozdmuchiwania rozwodnionych farb przez słomkę do napojów. Można to robić zarówno na białej jak i kolorowej kartce czy takiej, której tło wymyśliło samo dziecko. Oprócz wszystkich zalet malowania farbami zabawa ta dodatkowo rozwija aparat mowy. Po bardzo inspirujący przykład zajrzyjcie na blog Paidagog.

Wiele radości przynosi też dzieciom malowanie kamykami lub małymi piłkami – szklanymi czy do ping – ponga. W pudełku, np. po butach w różnych miejscach robimy różnokolorowe plamy z farb. Wkładamy piłki i gdy dziecko porusza pudełkiem w górę i w dół, maluje swój obraz. Dno pudełka można wyłożyć kartkami i po skończonej pracy wymieniać je za każdym razem uzyskując inny obraz.

3. Malowanie na tkaninie

odwzorowywanie liści na tkaninie-kopiaWraz z Natalką próbowałyśmy zarówno różnych form malowania na tkaninie jak i rodzajów farb. Było więc malowanie wielkoformatowe jak i malowanie koszulek. Stosowałyśmy farby do tkanin, farby plakatowe, ale też wodę zabarwiona barwnikami spożywczymi. Każdy rodzaj malowania na materiale na długo zajmuje dzieci.

4. Malowanie wielkoformatowe

potrzebne będą: duży kawałek jasnego materiału, np. stare prześcieradło, strzykawki, śmigusówki, spryskiwacze, farby, barwniki spożywcze

Na dworze – na płocie, siatce, sznurku powieście prześcieradło. W spryskiwaczach, strzykawkach lub śmigusówkach przygotujcie „farby” poprzez wymieszanie wody z barwnikami spożywczymi lub wody z farbą – bez różnicy czego użyjecie do zabarwienia wody – ważne, by jej kolor był intensywny. Zabawa polega na malowaniu wzorów na prześcieradle strumieniem cieczy wydobywającej się ze śmigusówek, spryskiwaczy czy strzykawek.

Uwierzcie, ze malowanie wielkoformatowe + woda = praca z wypiekami na twarzy! Dzieci zatracają się w tej zabawie a rola rodzica sprowadza się do dorabiania wodnych farb.

Efekty naszej pracy możecie obejrzeć na moim blogu (klik, klik).

5. Malowanie koszulek

potrzebne będą: jasne bawełniane koszulki, farby

Jeżeli chcecie by wzór, który stworzycie na koszulce wytrzymał dłużej niż 1-2 prania skorzystajcie z farb do tkanin. Jeżeli jednak bawicie się tylko po to, by sprawić sobie radość, możecie sięgnąć po farby plakatowe czy wodę z barwnikiem.

Obok artystycznych bazgrołów i mazai możecie zaproponować dziecku odrysowywanie różnych kształtów lub szablonów z brystolu. My bawiłyśmy się w odrysowywanie liści (klik, klik), ale pięknie będą również wyglądały odrysowane serca, koła czy inne proste kształty. Równie cudnie wyglądają tematyczne koszulki – jako przykład mogą służyć własnoręcznie zaprojektowane i wykonane bodziaki stworzone przez Emila dla swojego brata Marcela prezentowane na blogu EmilowoMarcelowo (klik, klik).

6. Stemplowanie

Jeszcze inną formą malowania farbami jest stemplowanie.

 • Stempelki z ziemniaków

potrzebne będą: ziemniaki, małe foremki do wycinania ciastek, farby

stempelki z ziemniakówStempelki z ziemniaków kojarzą mi się z moim dzieciństwem. Miło patrzeć, jak również mojej córce i jej rówieśnikom stempelki z ziemniaków przynoszą radość w zabawie.

Kształty w ziemniakach najłatwiej powycinać za pomocą małych foremek do ciastek.

– przekrój ziemniaka na pół

– wciśnij w niego foremkę i ją wyjmij

– odetnij niepotrzebne fragmenty ziemniaka

– pomaluj kształt farbą i odciskaj go na papierze lub tkaninie

Tą metodą wykonacie nawet najbardziej fikuśne kształty stempelków. Na blogach z kreatywnymi zabawami możecie również znaleźć alternatywne rodzaje stempelków z ziemniaków. Przykład takich stempelków znajdziecie na blogu Kreatywnie w domu

 • Stempelki z korka

potrzebne będą: korki od wina, nożyk, farby

Podobnie jak w ziemniakach tak i w korku można wyciąć kształty stempelków, które pomalowane farbą można odwzorować na kartce papieru. Z pewnością wycinanie kształtów w korku jest dużo trudniejsze, ale w ten sposób zrobione stempelki są trwałe i nie trzeba ich wyrzucać po skończonej zabawie.

 • Stempelki z gąbki

potrzebne będą: gąbka do kąpieli, nożyczki, farby

Wytnij z gąbki do kąpieli różne wzory. Maczaj gąbkę w farbie i odwzorowuj kształty na kartonie bądź tkaninie. Jest to łatwy sposób na stworzenie kolejnego rodzaju stempelków.

7. Malowanie ciałem.

potrzebne będą: farby, duży kawałek kartonu

malowanie stopamiBardzo lubianą przez dzieci formą malowania jest malowanie palcami, rękami, stopami czy nawet całym sobą. Najczęściej zaczyna się niewinnie – delikatne pociągnięcia palcem, później odciskanie ręki, stopy (…) z czasem okazuje się, że brzuch jest zarówno idealnym płótnem jak i matrycą do odciskania kształtów. Podczas tej zabawy nawet włosy mogą się ubrudzić a niejednokrotnie my – rodzice nie zostajemy bez śladów farby! Uwielbiam tę zabawę!!!

 

 

______

Tekst powstał dla portalu internetowego Gaga Znajdziecie go TU (klik, klik)

Reklamy

3 Komentarze

 1. AgaMamaDusi · · Odpowiedz

  Wakacje lada dzień więc będzie dużo czasu na takie szalone malowanie farbami na świeżym powietrzu 😀

  1. Oj tak, tak 🙂 Aż się cała cieszę 🙂

 2. A może spodobałby się Wam kreatywny karton z własnym zwierzakiem?
  http://www.enty-penty.pl/produkt/karton-z-kreatywnym-wnetrzem-szop/
  Można wybrać różne zwierzątka i zrobić razem z dzieckiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: