„Garnitur na każdą okazję” Sylvia Plath

wpr_garnitur_1

Słów kilka o autorce Sylvii Plath…

Sylvia Plath to autorka znana przede wszystkim z twórczości dla dorosłych. Postać kontrowersyjna, od najmłodszych lat zmagająca się z depresją, która ostatecznie zakończyła swoje życie samobójczą śmiercią w wieku lat 30.  W kontekście książki mało jest to istotne, ale bardzo mnie poruszyło, wręcz oburzyła mnie głupota Sylvii Plath, która na miejsce swej śmierci wybrała mieszkanie. Nie byłoby w tym nic czego świat nie widział, gdyby nie to, że w jednym z pokoi bawiła się dwójka jej dzieci a ona w kuchni odkręciła gaz i tak dokonała swojego żywota… Na szczęście dzieci przeżyły. Na nieszczęście młodsze dziecko odziedziczyło skłonności depresyjne i w dorosłym życiu, w wieku 46 lat również popełniło samobójstwo…

„Garnitur na każdą okazję”

Wracając jednak do książki… Wbrew naturze autorki „Garnitur na każdą okazję” to piękna opowieść o sile, cierpliwości i odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń. Właśnie tytułowy garnitur staje się obiektem westchnień, największym marzeniem Maxa Nixa – najmłodszego z siedmiorga synów Państwa Nixów. W małym miasteczku Winkelburg, w którym mieszka Max, wszyscy mieszkańcy chodzą w jednolitych strojach. Są to garnitury bądź ubrania robocze, kombinezony czy stroje narciarskie. Wszyscy za wyjątkiem Maxa posiadali garnitury. Max miał jedynie zielony sweter i zielone wełniane skarpety, zielony filcowy kapelusik i porządne skórzane spodenki, ale to nie to samo, co garnitur skrojony na miarę, dopasowany idealnie do niego, w którym mógłby wszędzie chodzić, i który posłużyłby mu przez cały rok, bo byłby po prostu uniwersalny!

wpr_garnitur_4

Pewnego dnia do domu Państwa Nixów listonosz przynosi paczkę. Jak się okazało w paczce znajduje się

wełniany,

włochaty,

nowiuteńki,

musztardowożółty

garnitur

z trzema błyszczącymi jak lusterka mosiężnymi guzikami z przodu, dwoma mosiężnymi guzikami na plecach i jednym na każdym mankiecie.

Niestety nie wiadomo do którego z członków rodziny jest zaadresowana paczka, gdyż deszcz zmył imię odbiorcy… Garnitur podobał się wszystkim. Zarówno tata jak i każdy z siedmiu braci pragnął go posiadać na własność. Pierwszeństwo przymiarki i wyboru posiadał tata, dopiero później bracia w kolejności od najstarszego do najmłodszego.

wpr_garnitur_10

Czy Max doczeka swej kolejki? Czy uda mu się przymierzyć garnitur? Czy spełni się jego marzenie o idealnym garniturze? A jeżeli tak, czy musztardowożółty garnitur spełni jego oczekiwania? O tym dowiecie się czytając tę mądrą i pouczającą książkę, która z powodzeniem adresowana jest nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych.

Czytając tę książkę dziecko wraz z Maxem uczy się cennej w dzisiejszych czasach cechy – cierpliwości, gdyż to, czy dane będzie Maxowi przymierzyć garnitur odkrywamy powoli wraz z przeczytanymi, przerzucanymi kartami książki. Ponadto opisana historia porusza wiele innych ciekawych i ważnych tematów jak na przykład naświetla różnice między ludźmi – nawet między rodzeństwem – w postrzeganiu i odbieraniu świata jak również pokazuje jak bardzo jesteśmy zakompleksieni i pełni obaw przed tym, co powiedzą ludzie na nasze zachowanie, wygląd, światopogląd. Zachowanie Maxa uczy, że nasze marzenia to nasz skarb, który warto pielęgnować, o który warto walczyć, starać się.

Książkę zilustrowała Agnieszka Skopińska. Ilustracje nawiązują do prac plastycznych dzieci – tak jakby to one malowały świat Nixów, dlatego znajdziemy tu nieidealnie pomalowane kształty, obrazki „wyjechane” za linie, raz pociągnięte farbą grubiej raz cieniej. Psy czy krowy łudząco przypominają prace małych dzieci. Ta „dziecinność” ma za zadanie bardziej przybliżyć książkę młodemu odbiorcy i nie zniechęcać go przed choć przystępnie napisanymi, to jednak trudnymi tematami poruszanymi w tekście.

wpr_garnitur_3

wpr_garnitur_6

wpr_garnitur_5

wpr_garnitur_7

wpr_garnitur_8

wpr_garnitur_9

„Garnitur na każdą okazję”

Sylvia Plath

ilustracje: Agnieszka Skopińska

wyd. Dwie Siostry, W-wa 2012

_____

Wpis powstał w ramach projektu blogowego „Przygody z książką” (edycja 4). Zajrzyjcie też do innych blogerek po książkowe inspiracje – klik, klik

Print

 

Reklamy

14 Komentarzy

 1. Wygląda naprawdę interesująco !!!

  1. Przyjemnej lektury!

 2. Ujęły mnie ilustracje, a historia autorki bardzo zaciekawiła.

 3. O rany! Jestem bardzo zaciekawiona tą książką! Koniecznie muszę ją nabyć! 🙂 Bardzo mnie poruszyła historia życia autorki tej książki, szkoda, że tak skończyła swoje życie, a najbardziej żal mi jej dzieci 😦

  1. Tak – jej życie to smutny przypadek ludzkiego losu… ale owoce jej pracy warte są przeczytania…

 4. Hmmm… Dość intrygująca pozycja 🙂

 5. Bardzo ciekawa, choć niełatwa książka, ale my nie boimy się trudniejszych tematów. Z cierpliwością bywa u nas różnie, najlepiej żeby wszystko było na wczoraj, więc przydałby się nam mały trening. Będziemy szukać tej pozycji w bibliotece.

  1. Owocnych poszukiwań, bo warto 🙂

 6. O, nie znałam Sylvii od tej strony! Fajnie, że zapodałaś jej książkę dla młodszej publiczności 🙂

  1. Niemożliwe – myślałam, że Ty znasz wszystko 🙂

   1. W życiu! 😉

 7. […] luty / „Wyliczanki” Natalii Usenko marzec / „Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie” Agnieszki Frączek maj / „Garnitur na każdą okazję” Sylvia Plath […]

 8. Czytałyśmy kiedyś z córką (gdy jeszcze razem czytałyśmy).
  Wychowując córkę staram się , by to „Co inni powiedzą” nie było dla niej najważniejsze, a może nawet najmniej ważne 😉

  1. I tak trzymać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: