doświadczenia chemiczne – wybuchający wulkan

W większości kuchni znajdują się produkty, które śmiało mogą być użyte do znakomitej zabawy dla dzieci, do poznawania świata, zaznajamiania się z różnymi zjawiskami fizycznymi i chemicznymi, do wykonywania doświadczeń!

Do takich produktów z pewnością zalicza się soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu NaHCO3, ocet- 10% roztwór kwasu octowego CH3COOH czy kwasek cytrynowy będący związkiem organicznym o dość skomplikowanym wzorze, którego nie warto tu przytaczać.

Już nie raz sięgałam z Natalą po różne doświadczenia chemiczne i wiem, że te, gdzie coś się pieni albo zmienia kolor, podobają jej się najbardziej. Z tego powodu postanowiłam przeprowadzić z nią doświadczenie z wybuchającym wulkanem.

Do wykonania doświadczenia – wybuchający wulkan potrzebne będą: masa solna, farby plakatowe, ocet, soda, woda, czerwony lub pomarańczowy barwnik spożywczy

wpr_wulkan_3

Przepis na masę solną:

  • 1 szkl. soli
  • 1 szkl. mąki
  • 1/2 szkl. wody

Podane składniki wymieszać i zagnieść aż powstanie jednolita masa nieklejąca się do rąk.

Jak wykonałyśmy doświadczenie?

Z masy solnej Natalka ulepiła na kawałku tekturki wulkan z dużym kraterem. Gdy masa solna wyschła, pomalowała go na kolory, jakie kojarzyły jej się z wulkanem – głównie postawiła na zielony, brązowy, żółty i różowy. Oprócz wulkanu, N. pomalowała również tekturkę, dzięki czemu całość nabrała bardziej autentycznego wyglądu – naturalnego 😉

Tak wyglądał nasz wulkan w czasie uśpienia:wpr_wulkan_1

wpr_wulkan_2

Później wulkan obudził się! Zaczęła z niego wyciekać lawa, która zniszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze!

wpr_wulkan_5

wpr_wulkan_4

By uzyskać efekt lawy, wystarczy, że w niewielkiej ilości wody rozpuścicie sodę oczyszczoną i barwnik (im więcej sody dacie, tym lepiej). Taką mieszankę wlejcie do krateru, a następnie dodajcie octu. Jeżeli ocet będziecie dodawać małymi porcjami, wulkan zacznie powoli się budzić, co zaobserwujecie jako delikatne burzenie się. Jeżeli dacie go w większej ilości (u nas było to około 10 ml), nastąpi gwałtowna reakcja z wypłynięciem lawy! Możecie to zaobserwować na tym filmiku – klik, klik.

Nie podaję proporcji składników, bo wulkany, które stworzycie z pewnością będą innej wielkości niż nasz, w związku z czym ciężko określić konkretne ilości poszczególnych składników – pobawcie się!

wpr_wulkan_6

wpr_wulkan_7

Jeżeli myślicie, że doświadczenie jest jednorazowe, to nic bardziej mylnego. Wulkan z masy solnej nie jest niezniszczalny, ale pozwala na wielokrotne powtarzanie tego widowiskowego doświadczenia. Po n-tym razie farba nie jest już taka jak na początku, wnętrze krateru również ulega deformacjom, ale uważam to za same plusy, gdyż wtedy bardziej obrazowo można wytłumaczyć dziecku, co się dzieje podczas prawdziwego wybuchu wulkanu.

_____

Więcej naszych doświadczeń: wpisz na naszej stronie „Zabawy z N.” w wyszukiwarce hasło „Doświadczenia chemiczne” a wyskoczy Wam pokaźna ilość bezpiecznych i ciekawych doświadczeń dla dzieci!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: