6 propozycji zabaw z kolorowym lodem

Do tej pory po zabawy z lodem sięgałyśmy tylko latem, bo to takie miłe ukojenie w gorące wręcz upalne dni. Bawiłyśmy się różnie, ale głównie chodziło o zaobserwowanie procesu topnienia, co wiązało się z uwalnianiem zamrożonych w lodzie zabawek bądź darów natury (klik, klik).

wpr_piknik_balkon2

Gdy tego lata bawiłyśmy się w tę zabawę, urozmaiciłyśmy zajęcie malując topniejącym lodem białą bawełnianą ścierkę (klik, klik).

wpr_lod_1

W te zabawy z powodzeniem można bawić się zimą, dlatego rozrobiłyśmy wodę z barwnikami spożywczymi, porozlewałyśmy ją do naczyń o różnych kształtach i zamroziłyśmy.

Autorką wszystkich zabaw była Natala. To ona decydowała o kolejności i rodzaju zabawy. Najpierw malowałyśmy, później układałyśmy, grałyśmy, budowałyśmy a wszystko przeplecione obserwacjami zmieniającego się lodu i dobrą zabawą o czym świadczyła prawdziwa dziecięca radość!!!

wpr_malowanie lodem_13

potrzebne będą: pojemniki różnej wielkości i kształtu, woda, barwniki spożywcze, patyczki do lodu

 • Kolorowanie lodem

Jedną z pierwszych nowych naszych zabaw z lodem było kolorowanie malowanek. Za „kredki” posłużyły nam kolorowe kostki lodu powstałe przez zamrożenie wody z barwnikiem. Dodatkowo pod koniec zamrażania włożyłam do niektórych kostek patyczki po lodach, które służą za uchwyty. Zaletą takiej „kredki” jest to, że podczas malowania nią, nie marzną palce. Ogromną frajdę sprawiało Natalce również malowanie kostkami niezaopatrzonymi w patyczki, co prawda ręce po jakimś czasie jej zmarzły, ale od czego są rękawiczki 😉

wpr_malowanie lodem_1

wpr_malowanie lodem_2

wpr_malowanie lodem_4

wpr_malowanie lodem_3

wpr_malowanie lodem_5

wpr_malowanie lodem_6

wpr_malowanie lodem_7

Powstałe prace:
 • Praca wstępna. Abstrakcja.

wpr_malowanie lodem_19

 • Sani – Gumiś wpr_malowanie lodem_20
 • Ciekawski Georgewpr_malowanie lodem_121
 • Kwiatki, słońce i niebowpr_malowanie lodem_17
 • Ciekawski George i Ally zimą na farmie Renkinsówwpr_malowanie lodem_22
 • Wielkanocniewpr_malowanie lodem_18
 • Układanie wzorów na kraciastej ścierce

Kraciasta ścierka kuchenna albo po prostu kratka wyrysowana na kartce może posłużyć za szablon do układania dowolnych kolorowych lodowych wzorów. Zabawa jak najbardziej może służyć odwzorowywaniu wzorów, sekwencji narzuconych przez nas, ale nam chodziło tylko i wyłącznie o zabawę, niczego więc nie narzucałam… Ta dowolność pozwoliła Natalce na skojarzenie kratki ze swego czasu popularną u nas grą w kółko i krzyżyk.

wpr_malowanie lodem_8

 • Kółko i krzyżyk

Jako że posiadałyśmy kostki lodu w różnych kolorach mogłyśmy rozegrać kilka rundek. Z przykrością stwierdzam, że sromotnie przegrałam, bo ta Cwaniara tak ustawiała swoje lodowe krążki, by jednocześnie mieć podwójną szansę na wygraną! Moje blokady, właściwie, zdały się na nic…

wpr_malowanie lodem_9

wpr_malowanie lodem_10

 • Budowanie z lodu

Po 20-30 minutach zabaw mniejszymi kawałkami lodu, Natala zainteresowała się większymi bryłkami. Po standardowym sprawdzeniu, czy i tymi kawałkami lodu da się malować, przeszła do stawiania lodowych budowli. Natala udawała, że jest Elzą i ma dar zamrażania. Ja byłam oczywiście Anną 😉 Odmiennie niż w bajce chciałam mieć taki sam dar jak Elza, ale jak to w życiu bywa, nie wszystko jest nam dane… Zostałam również zamrożona przez moją Elzę, ale szczęśliwie jej miłość mnie odczarowała i mogłam wraz z nią tworzyć lodowe zamki – przyznam, że to bardzo odprężające zajęcie! Polecam!

wpr_malowanie lodem_11

wpr_malowanie lodem_12

wpr_malowanie lodem_16

wpr_malowanie lodem_14

wpr_malowanie lodem_15

Reklamy

2 Komentarze

 1. AgaMamaDusi · · Odpowiedz

  Ciekawe propozycje… Jednak zabawy z lodem w domu zostawimy sobie na lato… Teraz wystarczy nam śnieg i lód na dworze 😉

  1. Niestety muszę Was zmartwić – odwilż idzie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: