gra planszowa – Junior Bingo

Wśród prezentów, które Natalka dostała na swoje 4. urodziny znalazła się gra „Junior Bingo” (wujku D. jeszcze raz bardzo dziękujemy). Gra od pierwszych dni cieszy się u nas niesłabnącym powodzeniem, dlatego postanowiłam poświęcić jej wpis, bo w końcu jest ona ważnym elementem naszego obecnego życia.

Odkąd nastała jesień, gramy codziennie nawet po kilka godzin (sic!) i nie widzę, by w najbliższym czasie gra ta miała odejść do lamusa.

wpr_bingo_5

Gra „Junior Bingo” wydawnictwa Tactic składa się z 6 plansz, 1 ruletki (kartonowej podstawki + plastikowej strzałki) oraz 100 żetonów. Gra jest przeznaczona dla 2-6 graczy w wieku od 4 do 10 lat jak podaje producent. Ja bym powiedziała, że górnych ograniczeń wiekowych nie ma – równie mocno jak moja 4-latka ekscytuję się tą grą ja – 30-latka jak i 40- czy 60-latkowie.

wpr_bingo_1

Każdy z zawodników dostaje planszę, na której wyrysowane są już 4 różne obrazki. Zadaniem graczy jest ułożenie pięciu jednakowych obrazków w linii poziomej, pionowej bądź ukośnej przy pomocy żetonów znajdujących się w ogólnej puli.

wpr_bingo_2

Żetony układamy na środku obrazkami do spodu. Osoba, która zaczyna grę (my wybieramy losowo) kręci ruletką – kolor, który wypadnie, wskazuje na kolor żetonów, jakie gracze powinni wylosować a następnie ułożyć na swojej planszy – oczywiście już obrazkami do góry. Gdy wszyscy ułożą żetony, następna osoba kręci ruletką i tak do momentu gdy ktoś ułoży pięć identycznych obrazków w jednej linii, obwieszczając to głośnym „Bingo”, co oznacza, że dana osoba wygrała ((wygrać może jednocześnie kilka osób!). Obrazki, które już pierwotnie znajdowały się na planszy również wchodzą w pulę układanej linii – innymi słowy wliczają się do ułożonej linii i nie trzeba a nawet nie powinno się przykrywać ich żetonami.

wpr_bingo_4

Gra jest niezwykle emocjonująca – trochę od szczęścia ale również od przyjętej taktyki zależy nasza wygrana. I właśnie zadaniem dziecka jest uczenie się tej taktyki, poznanie jej i jej sprytne wykorzystywanie. Na ruletce znajduje się również jedno pole specjalne, które uprawnia osobę, która je wylosowała do dowolnego przesunięcia jednego z żetonów znajdujących się na swojej planszy, co również niejednokrotnie pomaga w wygranej. A co blokować, gdy wylosowaliśmy żeton niepasujący do pozostałych żetonów na planszy? Gra uczy myślenia, przewidywania, ćwiczy refleks  i oczywiście jak każda gra uczy, że nie zawsze się wygrywa…ale jak mało która gra pokazuje, że czasem więcej niż jedna osoba jest wygrana.

wpr_bingo_3

Grę serdecznie polecamy – umila długie jesienne wieczory i sprawia, że czas spędzony na niej jest czasem spędzonym wspólnie, rodzinnie, tak prawdziwie jak tylko blisko może być ze sobą rodzina, przyjaciele czy znajomi, którzy właśnie do nas wpadli.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: