frotaż liści

Frotaż jest techniką plastyczną polegającą na odwzorowywaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na kartce papieru. Odwzorowywać kształty można za pomocą węgla, pasteli czy miękkiego ołówka. A co można odwzorowywać? Wszystko to, co ma wyraźny kształt – latem odwzorowywałyśmy monety, teraz w porze jesiennej odwzorowujemy liście. Można jednak sięgnąć po korę drzewa, piórka, gruboziarnisty papier ścierny i inne.

W tym poście skupię się na frotażu liści, technice, która ostatnio bardzo przypadła nam do gustu. Pierwsze kroki z frotażu liści stawiałyśmy na osiedlowym pikniku z okazji powitania jesieni. Spośród wielu atrakcji, z jakich można było skorzystać na festynie, w jednym z namiotów, pani z pracowni plastycznej zachęcała dzieci do odwzorowywania liści właśnie techniką frotażu. Skorzystałyśmy i my. Była to również okazja do tego, by Natala po raz pierwszy miała kontakt z węglem rysunkowym.

wpr_frotaż_7_7

Efekt bardzo nam się spodobał i postanowiłyśmy do tej techniki jeszcze powrócić. Udało nam się w zeszły weekend na łonie natury, w lesie podczas przerwy w zbieraniu grzybów.

wpr_frotaż_6_6

W lesie liści pod dostatkiem. Najpierw Natala z tatą wybrała się na poszukiwanie co ciekawszych liści, a gdy je znalazła, ochoczo przystąpiła do pracy. Magii tej zabawie dodawała sceneria lasu i to słoneczko, które tak pięknie świeciło i ogrzewało.

potrzebne będą: kartka papieru, pastelowe kredki, węgiel rysunkowy lub miękki ołówek, liście

Pod kartkę papieru podkładamy liść a następnie delikatnie ją pocieramy kredką, węglem czy ołówkiem. Chwila moment i na papierze pojawia się wzór ukrytego przedmiotu.

wpr_frotaż_2

wpr_frotaż_4

wpr_frotaż_5_5

wpr_frotaż_1

wpr_frotaż_3_3Taka magia w prostym wydaniu.

_______

W temacie tworzenia liści jesiennych możecie spojrzeć na nasze wcześniejsze pomysły (po kliknięciu w zdjęcie przeniesiecie się do odpowiedniego postu)

wpr_liście_jesienne_10

wpr_liście2.5

Reklamy

3 Komentarze

  1. Bardzo inspirujące 🙂 I jakie fajne efekty!

    1. Bardzo dziękuję 🙂 Nam też się podoba 🙂

  2. AgaMamaDusi · · Odpowiedz

    Moja Dusia miała w Elementarzu ukazaną tą metodę ale w sumie nie wiem czy w końcu malowali te listki 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: