książka otwarta – galeria prac Natalki

W ramach ostatniego wpisu w II edycji projektu blogowego Przygody z książką chciałam się z Wami podzielić naszą książką otwartą stanowiącą pomysł na przechowywanie i eksponowanie prac plastycznych naszych dzieci.

Na ogół dzieci dużo i chętnie rysują, malują, kolorują. Na nieszczęście rodziców wszystkie prace stworzone przez dzieci są taaaaakie piękne i taaaaakie ważne, że nie sposób się z nimi rozstać. Szkoda również chować wszystkie prace do pudełka, segregatora czy kufra a przestrzeń na lodówce niestety jest ograniczona stąd nie pomieści ona wszystkich prac dzieci.

Prace Natalki krzyczą do mnie z każdego kąta mieszkania i z każdej szafki, którą otwieram. Zbieram się w sobie i zbieram, by je jakoś posegregować, zebrać w jednym miejscu, bym któregoś dnia mogła wziąć w ręce tomiszcze z jej pracami, przewracać kartki i z łezką w oku wspominać, śmiać się i czekać na więcej. Jestem na dobrej drodze do stworzenia czegoś na kształt dzienników, co-dzienników, nie-co-dzienników takie jakie możemy podziwiać u Emila i Marcela na blogu EmilowoMarcelowo (klik, klik). Póki co jestem z siebie dumna, bo już od jakichś 2 lat mamy w naszym mieszkaniu jedna ścianę stanowiącą galerię prac Natalki.

1

Na galerię składają się ramki, w które zamiast zdjęć włożyłam prace Natalki. W wyborze prac staram się kierować wspomnieniami związanymi z danym obrazkiem, wagą pracy, czyli czy dany obrazek jest w jakiś szczególny sposób istotny dla mojej córki, nieobojętny jest też aspekt estetyczny choć z tym mam zawsze problem, bo jak na nieobiektywnego i ślepo zapatrzonego w prace swojego dziecka rodzica przystało, podoba się niemal wszystko.

2 3

 

 

4

5

 

6

Taka ściana, poza tym, że bezapelacyjnie pięknie wygląda i stanowi ozdobę domu, ma jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim jest to sygnał dla dziecka, że jego prace są dla nas ważne, że liczymy się z dzieckiem, z jego twórczością, z nim samym, że jest ważnym członkiem rodziny (rodzicu nie panikuj! – wszystkie prace powieszone na lodówce, postawione na półce, przyklejone taśmą do drzwi, noszone w torebce, leżące na biurku w pracy też o tym świadczą!)! Poza tym (trochę próżności, a co!) taka ściana jest przyczynkiem do słyszenia ochów! i achów! ze strony odwiedzających nas gości. Natalka rośnie, gdy słyszy kierowane pod kierunkiem jej prac miłe słowa: że pomysłowe, ładne, kolorowe, że Ty to masz talent! Co również wygodne, łatwo wymienić obrazki w ramkach uzyskując w ten sposób zupełnie inną ścianę, inny wystrój mieszkania! W trakcie takiej wymiany widać również dokonujący się w pracach Natalki postęp świadczący o jej rozwoju.

Naprawdę cudnie patrzy się na taką żywą, otwartą książkę, która rośnie wraz z Natalką. Uwierzcie, że choć codziennie koło niej przechodzę, to zatrzymuję się i czytam, a najbardziej lubię „czytać” te uśmiechnięte postacie malowane ręką Natalki świadczące o tym, że moja Gwiazda jest szczęśliwa i czuje się bezpiecznie wśród mamy i taty i ludzi, którzy ją otaczają! ❤

Ponieważ ściana w postaci książki jest ważnym elementem naszego mieszkania, robiąc w ostatnim czasie remont pokoju N., postanowiłam również tam zaaplikować namiastkę naszej książki i zamieściłam na niej 3 ramki z pracami N.

14 10

 

Właściciel jadący na ślimaku

11

Pajęczyna z pająkiem12

Roszpunka z Wiedźmą

13

______

Zachęcam do poczytania wpisów innych blogujących mam (klik, klik)

Print

 

Reklamy

5 Komentarzy

 1. pięknie! u nas od dawna prace J. są eksponowane, a wystawa sezonowo zmieniana – mały jest niesamowicie dumny ze swojej „galerii” i chętnie opowiada o rysunkach „zwiedzającym” 🙂 masz rację, że docenianie prac bardzo motywuje do dalszych plastycznych wysiłków!
  tylko, że u nas to zaledwie brystolowe ramki wiszące wzdłuż ściany na długim sznurku… wasze ramy dużo bardziej eleganckie – może kiedyś i do tego dojdziemy:)

  tymczasem zapraszam do nas na konkurs z Jankowymi rysunkami – wiszą na bardziej publicznej ścianie (TU) i czekają na krytykę nieco bardziej obiektywną niż matczyna 😀

  1. Dziękujemy za zaproszenie 🙂 Każdy rodzaj eksponowania prac dziecka jest piękny!!!!!!!!!!!

 2. Galeria żyjąca własnym życiem – pięknie:)

  1. Dziękujemy 🙂

 3. […] 1. O psie, który szukał 2. Dżok. Legenda o psiej wierności 3. Miś Uszatek 4. Mądrość z natury 5. Kuchenny alfabet w zagadkach 6. Książka otwarta – Galeria prac Natalki […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: