4 propozycje wróżb andrzejkowych dla dzieci

Ostatnie dni listopada to czas magii i wróżb związany z tradycjami i zwyczajami ludowymi obchodzonymi podczas Katarzynek i Andrzejek. Choć dziś o Katarzynkach mało kto pamięta, to za dawnych czasów były one tak samo ważne jak Andrzejki, gdyż w wigilię dnia świętej Katarzyny (24 listopada) wróżyli wyłącznie chłopcy, kawalerowie i wdowcy natomiast w przeddzień dnia świętego Andrzeja (29 listopada), wróżyć swoje zamążpójście mogły tylko dziewczynki, panny i wdowy. Dziś bez żadnych podziałów chłopcy i dziewczyny wróżą razem, a same wróżby mają służyć dobrej zabawie i dużej porcji śmiechu.

Wróżenie to ekscytująca zabawa dla dzieci, a wspomnienia pozostają na lata. Ja wspólne klasowe wróżenie pamiętam do dziś… Najbardziej zapadła mi w pamięci wróżba z butami.

Poniższe propozycje wróżb andrzejkowych z powodzeniem można zrealizować już w przedszkolu.

 1. Wróżba z butami

potrzebne będą: buty, obrazek przedstawiający kraj, kontynent

Jak by to było wczoraj, widzę siebie jako kilkuletnie dziecko, które stoi obok swojego lewego buta w rządku z innymi dziećmi, i co rusz wychyla głowę, by sprawdzić, czy już nadszedł ten moment, by porwać ów but z ziemi i biec z nim na początek kolejki. Uśmiech mam od ucha do ucha i jestem niesamowicie podekscytowana, co najmniej tak jak podczas otwierania prezentów od Mikołaja. Takie nic a tyle frajdy!

Wróżba z butami polega na tym, że każdy z uczestników zabawy (wróżba jest ukierunkowana na dziewczyny, ale przecież nic się nie stanie jeżeli chłopcy również wezmą w niej udział) zdejmuje swój lewy but. Buty jeden za drugim ustawiamy w rzędzie począwszy od ściany znajdującej się najdalej od drzwi. Gdy wszyscy położą swe buty, to osoba, której but leży na końcu rzędu, bierze swój but i zanosi go na początek. Później następna osoba i następna aż do momentu gdy któryś z butów dotknie bądź przekroczy próg drzwi. Ta osoba, której but jako pierwszy dotknął progu, najszybciej weźmie ślub ewentualnie pojedzie w daleką podróż. Przedszkolakom można za drzwiami w kopercie położyć rysunek kontynentu czy konkretnego kraju symbolizującego podróż do danego miejsca.

 1. Lanie wosku przez klucz

potrzebne będą: klucz z dużym uchem bądź klucz z tektury, roztopiony wosk, miska z wodą

Lanie wosku jest najbardziej znaną wróżbą andrzejkową polegającą na laniu roztopionego wosku na wodę przez ucho klucza. Zastygnięty na wodzie kształt, bierzemy w ręce i umieszczamy go w blasku świecy, lampki, tak by na ścianie pojawił się jego cień, który to cień interpretujemy. Mówimy z czym on się nam kojarzy oraz co może dla nas oznaczać. Dla przykładu, cień przypominający serce może świadczyć o wielkiej miłości, pierścionek o zaręczynach, moneta o bogactwie itd. W przedszkolu można posłużyć się dużym kluczem wyciętym z tektury. Nauczyciel w miarę możliwości wróży wszystkim dzieciom bądź robi pokazowe lanie wosku, a do interpretacji kształtu angażuje wszystkie dzieci.

 1. Wróżba dotycząca zawodu

potrzebne będą: nieduże kartki, świeca, farby, pędzle

Wróżbę mającą nam powiedzieć, jaki w przyszłości będziemy wykonywali zawód, można przeprowadzić na kilka sposobów. Można wrzucić do worka różne atrybuty zawodów – grzebień, różaniec, pędzel… poprosić dziecko o wylosowanie jednej z rzeczy i odgadnięcie, kim zostanie w przyszłości. Podobnie można schować rzeczy pod kubeczkami, poprosić o podniesienie jednego z nich i znowu odgadnięcie, kim się będzie w przyszłości a można… zająć dzieci na trochę dłużej, przy okazji pokazując im magię godną wróżb andrzejkowych. Proponuję na niedużych kartkach namalować świecą różne rzeczy kojarzone z zawodami – strzykawkę (pielęgniarka), pędzel (malarz), wóz strażacki (strażak), grabie (ogrodnik), igła i nitka (krawiec), grzebień (fryzjer), kolba (chemik), książka (bibliotekarz), różaniec (siostra zakonna), klucz płaski (mechanik) itd. Każde z dzieci losuje kartonik i maluje go farbą. Pod wpływem pociągnięć pędzla magia odsłania swoje arkana, zachwycając dzieci tym „czymś” z niczego. Na koniec dziecko opowiada, co widzi na obrazku, z jakim zawodem kojarzy mu się rysunek, i w związku z tym kim będzie.

 1. Wróżba z imionami

potrzebne będą: papierowe serce, igła, niewielkie karteczki, sok z cytryny, patyczki do uszu, lampka

Najbardziej popularną wróżbą mającą nam powiedzieć, jakie będzie imię przyszłego ukochanego bądź ukochanej jest wróżba z sercem, na którym wypisane są imiona damskie lub męskie. Osoba wróżąca wbija igłę w serce od strony niezapisanej. To imię, które zostało przekłute będzie imieniem przyszłej miłości, przedszkolakom można powiedzieć, że przyszłej koleżanki bądź kolegi.

Można też wypisać kartki z imionami płci przeciwnej, włożyć te kartki pod poduszkę i w Andrzejki wylosować jedną z nich i odczytać imię ukochanej, ukochanego.

Wreszcie ponownie można sięgnąć po magię w najlepszym wydaniu i na kartkach sympatycznym atramentem napisać imiona dziewczynek i chłopców. Imiona dziewczyn wrzucamy do jednego wora, imiona chłopców do drugiego i dajemy dzieciom do wylosowania. Puste kartki? Nic z tych rzeczy – po ogrzaniu nad lampką, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, imię wybranki, wybranka pojawi się na kartce. Zabawa z pewnością spodoba się dzieciom, a jej przygotowanie nie jest trudne. Za sympatyczny atrament może posłużyć sok z wyciśniętej cytryny. Przy użyciu patyczka do uszu piszemy sokiem na kartce imiona dzieci i gotowe. Cuda…

Zaprezentowane wróżby stanowią tylko niewielką część spośród tych, z jakich możemy odczytywać swoją przyszłość. Wybrałam te, które podobają mi się najbardziej, i które zostały mi w pamięci z lat dziecięcych. Jednocześnie z wróżb tych wyłania się pewien obraz całości – dowiadujemy się z nich jakie będzie imię naszej sympatii, kim będziemy, czy szybko weźmiemy ślub, czy pisana jest nam podróż oraz ogólnie, jak będzie wyglądało nasze życie.

________

Tekst dla portalu gaga. Znajdziecie go tutaj – KLIK
Reklamy

5 Komentarzy

 1. Bardzo pouczające. Nie znałam 3 i 4 zabawy. Bawiłam się w zeszłym roku z dziećmi i ich ukochaną ciocią Olą w te dwie klasyczne zabawy-wóżby. Mam nawet klucz, który nie został do tej pory wyczyszczony z wosku. U nas niektóre rzeczy ani przed Świętami, ani po Świętach jak widać nie są „odkurzane” 🙂

  1. W takim razie w tym roku możecie pobawić sie w te „nowości”. A klucz po co go czyścić – za kilka lat brud sam odpadnie 😉

 2. Jak trafiłam na Twój wpis, przeczytałam, poczułam jak to kiedyś było, wrócił klimat andrzejkowych dyskotek i wróżb z zamierzchłych czasów podstawówki… I postanowiłam córce zafundować dziś wróżby, choć odrobinę moich wspomnień. Świetnie się bawiłyśmy 🙂 Dzięki więc za inspirację – natchnienie :)))

  1. To mnie jest miło i ja dziękuję za tak miłe słowa i za fakt, że komuś, ba! że Wam tekst się przydał! :*

 3. […] czekało cierpliwie w kolejce. I nagle… impuls! Zróbmy wieczór Andrzejkowy! Wizyta na blogu Zabawy z N., opis kilku zabaw na tę okazję stał się zachętą, zaproszeniem, a jednocześnie wspomnieniem […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: