8 pomysłów na halloweenowe ozdoby i zabawy

Tekst napisany dla portalu „gaga„. Znajdziecie go pod adresem: http://egaga.pl/8-pomyslow-na-halloweenowe-ozdoby-i-zabawy/

wpr_duchy

W wigilię Wszystkich Świętych w Ameryce, Anglii czy chociażby Irlandii obchodzone jest Halloween – święto duchów. Wówczas dzieci przebrane za potwory, wiedźmy i duchy krążą od domu do domu wołając „trick or treat” („psikus albo poczęstunek”). O ile w Polsce zabawa ta nie cieszy się dużą popularnością, o tyle inne halloweenowe zwyczaje zyskują sobie coraz więcej sympatyków. Cieszę się, że tak się dzieje, bo w czasach, gdy języka angielskiego uczą się dwulatki a w szkołach często godzin języka obcego jest więcej niż języka ojczystego, to w parze powinna iść nauka słówek z obcowaniem, „dotykaniem” zwyczajów innych kultur. Nauka nauką, ale nie zapominajmy, że Halloween to przede wszystkim zabawa! Zarówno na etapie przygotowań jak i podczas halloweenowego party!

Zachęcam rodziców do zorganizowania dzieciom halloweenowej imprezy jak również do aktywnego włączenia się w tworzenie halloweenowych ozdób, które sprawią,  że mieszkanie nabierze strasznego, upiornego a nawet mrocznego wyglądu!

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na proste, szybkie w wykonaniu a co najważniejsze efektowne dekoracje na Halloween.

1. Duchy z plastikowych kubków

potrzebne będą: białe plastikowe kubki, markery, lakiery do paznokci, papier kolorowy, nożyczki, klej

Biały plastikowy kubek odwrócony do góry dnem imituje kształt ducha. Markerami możemy dorysować mu oczy, usta, namalować przerażające miny. Możemy również w kubku powycinać otwory będące odpowiednio oczami i ustami, możemy je obrysować, bardziej je w ten sposób eksponując. Wreszcie możemy wykleić ducha – papierem kolorowym, filcem czy nawet pomalować go lakierami do paznokci. Świetnie sprawdzą się lakiery fluorescencyjne. Duch świecący w ciemności jest niezwykle „potworzasty”! Tak przygotowane duchy można zawiesić. Z uwagi na lekkość materiału, z jakiego są wykonane, niewielkie podmuchy wprawiają je w ruch, przez co wyglądają jeszcze bardziej przerażająco! Mogą one również służyć jako lampiony, z tymże wówczas wkładamy     w nie lampki diodowe, a nie podgrzewacze.

2. Duchy z balonów

potrzebne będą: białe balony, markery

Nadmuchujemy białe balony, a następnie markerami ozdabiamy je tak, by wyglądały jak najprawdziwsze i najstraszniejsze duchy! Oprócz balonów tradycyjnie nadmuchanych powietrzem wypuszczanym z płuc, warto pokusić się o napełnienie kilku balonów helem, po to, by jak na duchy przystało, unosiły się w powietrzu. Oj, strasznie!

3. Nietoperze z rolek po papierze toaletowym

potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym, czarna farba, kreatywne oczka, plastelina, ziele angielskie, klej

Rolki malujemy na czarno, końcówki zaginamy do środka, tak by utworzyły uszy i nogi nietoperza. Doklejamy skrzydła – mogą być one gładkie, wycięte z czarnego brystolu lub pofalowane z kartki zgiętej w harmonijkę. Doklejamy również kreatywne oczka (do kupienia w sklepach z artykułami papierniczymi), bądź wykonujemy oczy z plasteliny i ziela angielskiego. Biała plastelina stanowi wówczas białka a ziele angielskie źrenice. Nietoperza możemy zarówno zawiesić jak i przymocować do patyka.

wpr_nietoperz4. Nietoperze zakładane na palce.

potrzebne będą: czarny brystol, kreatywne oczka, nożyczki, klej

Z czarnego brystolu wycinamy koło. Przecinamy je na pół a następnie każdą z połówek składamy tak jak byśmy chcieli zrobić wachlarz. Po rozłożeniu papieru, w jego najwęższym miejscu przyklejamy głowę nietoperza, poniżej wycinamy dwa otwory na palce dzieci, które posłużą za jego nogi. Powstały w ten sposób gacek stanowi wspaniałą kukiełkę do zabawy.

5. Witraż okienny

potrzebne będą: papier śniadaniowy, czarny brystol, farby, nożyczki

Na brystolu rysujemy i wycinamy czarownicę, dynię, ducha czy innego upiora. Narysowany element wycinamy tak, by nie uszkodzić brystolu, gdyż to on po usunięciu motywu będzie potrzebny do dalszej pracy. Powstały w ten sposób szablon, przykładamy do papieru śniadaniowego i odwzorowujemy na nim kształty, malując wnętrze szablonu farbami. Papiery śniadaniowe  ozdobione straszydłami można nakleić na okno. Dla ładniejszego wyglądu, w miejscu łączeń papieru, możemy z czarnego brystolu ponaklejać paski, co sprawi, że całość nabierze wyglądu witrażu. Wyobrażacie sobie okno pełne nietoperzy i czarownic?!? Efekt z pewnością przerazi niejedną osobę!

6. Lampiony ze słoika

potrzebne będą: słoik, biała, czarna i pomarańczowa bibuła, klej, nożyczki

Poza klasycznymi lampionami z dyni, czyli tymi z wyciętymi twarzami oraz tymi mniej klasycznymi w kółka, gwiazdki czy lampionami z dyni stanowiącymi karoce, o czym pisałam we wcześniejszym artykule – patrz tu, można też stworzyć lampiony halloweenowe ze słoika. Z pewnością lampiony takie są mniej pracochłonne i… nie pleśnieją. Możliwości stworzenia hallowenowych lampionów ze słoika jest wiele. Można dla przykładu okleić słoik pomarańczową bibułą i na nią nakleić oczy, usta i zęby z czarnej bibuły tworząc w ten sposób latarenkę na wzór tej z prawdziwej dyni. Można okleić słoik białą bibułą, w której uprzednio powycinamy duchy lub czarną bibułą z wyciętymi, dla przykładu, miotłami. Ciekawy efekt uzyskuje się również gdy owinie się słoik papierem z wyrysowaną twarzą upiora.

7. Gry dla dzieci

Jeżeli organizujemy przyjęcie halloweenowe dla dzieci, dobrym pomysłem będzie zorganizowanie dzieciom choć części czasu. Można to zrobić na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnych zabaw halloweenowych jak zabawy z jabłkiem polegającej na zjedzeniu bez używania rąk wiszącego na sznurku owocu, możemy zaproponować dzieciom inne rozwiązania. Dla przykładu wspólnie, na kształt warsztatów, można wykonać jedną z wyżej zaproponowanych ozdób halloweenowych. Wspólne tworzenie ozdób jest o wiele ciekawsze niż robienie ich w pojedynkę.

Mniejszym dzieciom sprawią radość zabawy z balonem – duchem, jego podrzucanie, odbijanie czy skakanie z balonem pomiędzy nogami. Starszym dzieciakom można zaproponować halloweenowe Bingo bądź Memory. Anglojęzycznych stron, z których można bezpłatnie pobrać karty do gry w Bingo jest wiele. Dla przykładu można je wydrukować stąd: Attempting Aloha.  Do zrobienia kart do gry w Memory, możemy skorzystać z tych samych obrazków, które posiadamy na kartach do gry w Bingo, możemy też wybrać inne i nakleić je na wcześniej wycięte kartoniki bądź nakrętki od słoików czy butelek tworząc w ten sposób oryginalne karty do gry.

Z kolei bandażowanie papierem toaletowym któregoś z dorosłych obecnych na imprezie będzie niezapomniana zabawą z gromkimi wybuchami śmiechu! A co najważniejsze nie zapominajmy o halloweenowym kostiumie. 31 października przebranie jest obowiązkowe.

Udanej halloweenowej zabawy!

Reklamy

2 Komentarze

    1. Dziękujemy Ewelino! Cieszę się, że Wam się podobają 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

" To dla pamięci "

Blog o wspomnieniach

%d blogerów lubi to: